IFA Board

The Infrastructure Finance Authority (IFA) Board is a nine-member independent board with oversight of the Infrastructure Finance Authority and the state's infrastructure activities. Six board members are appointed by the Governor; three are direct appointments.

Board Members

James Bellet

Klamath County
Appointed April 2016, reappointed June 2016
Term expires June 2020

Jim currently serves on the Klamath County Board of Commissioners. He owned and operated Bellet Construction for 40 years. Jim is actively involved in the county and has served on many state and regional boards including Klamath Community College, Oregon Pilot Association Klamath Chapter, and the Klamath Chapter Associated General Contractors and served as past Oregon State President Oregon Pilots Association.

Patrick Clancy

Western Financial Group
Appointed July 2014
Term expires June 2018

Patrick is a Managing Partner of Western Financial Group, serving as lead advisor to a number of general municipal clients in the Pacific Northwest on issues of capital formation, bond issuance and overall capital financing plans. He has served as an advisor to the Tri-County Metropolitan Transportation District of Oregon (Tri-Met), Clean Water Services, the Metropolitan Wastewater Management Commission and several cities. Patrick also has served as chair of the Oregon Municipal Debt Advisory Commission and currently is a member of the Oregon Short Term Investment Board.

Niki J. Iverson

City of Hillsboro
Appointed April 2013, reappointed July 2015
Term expires June 2019

Niki is the city of Hillsboro's Water Resources Manager where she supervises programs in areas such as water rights administration, water quality, water conservation, source water protection, resource management and regulatory compliance for the city, Joint Water Commission and the Barney Reservoir Joint Ownership Commission. She has served as Chair of the Oregon Water Utilities Council (OWUC) and currently serves as the OWUC Project Manager for the Willamette Basin Storage Reallocation Project.

Andrea Klaas

Port of The Dalles
Appointed July 2015
Term expires June 2019

Andrea has been with the Port of The Dalles since 1999, initially hired as Marketing Manager and then becoming Executive Director in 2005. Andrea also sits as a Trustee for Special Districts Insurance Services, and as a board member for both the Oregon Economic Development Association and the North Central Regional Solutions Team.

Mark Knudson

Tualatin Valley Water District
Appointed July 2014
Term expires June 2018

Mark is the CEO of the Tualatin Valley Water District. Prior to that, he worked as the district's chief engineer from 2007 to 2013 and as the Director of Operations and Maintenance for the Portland Water Bureau from 2000-2005.

Kristin Retherford

City of Salem
Appointed August 2016
Term expires June 2020





Karin Power

State Representative
House Speaker's Appointment

Rep. Power was elected to the state legislature in 2016, representing District 14, which includes the City of Milwaukie, Oak Grove, and the Sellwood, Eastmoreland, Westmoreland and Brentwood-Darlington neighborhoods of Southeast Portland.

Richard Devlin

State Senator
Senate President's Appointment

Sen. Devlin is currently serving as the Co-Chair of the Joint Ways and Means Committee. Sen. Devlin was first elected to the state legislature in 1996, and his district includes the communities of Lake Oswego, SW Portland, Tualatin and West Linn. Throughout his career, Senator Devlin has been a leading advocate on education and child safety issues.

Sen. Devlin also serves on numerous boards and commissions including the Oregon BEST Board, the National Performance Management Advisory Commission, and is the past chair of the NCSL Budget and Revenue Committee.

Laura Lockwood-McCall

Debt Management Division, Director
Oregon State Treasurer's Office

Treasurer's Appointment

Laura is a respected industry veteran with more than 20 years of municipal financing experience in four states. She has been director of the Treasury's debt management office since 2004. She was appointed by State Treasurer Ben Westlund.